Odin vs Zeus – Hangi Hükümdar Tanrı Daha Kudretli?

Odin vs Zeus – Hangi Hükümdar Tanrı Daha Kudretli?

Odin vs Zeus

Odin vs Zeus.. Günümüzde birçok farklı mitoloji, kimi kayıplarla beraber de olsa, kültürel etkisini sürdürmeye devam ediyor. Bu mitolojiler içerisinde adını en çok duyurmayı başaranlardan Yunan ve İskandinav mitolojilerinin, bu kadar ün yapmasının en önemli sebeplerinden biri, etkileyici hikayeleri ve akılalmaz güçleri olan tanrıları. Bu 2 mitolojinin de hükümdarlık koltuğunda yer alan ve diğer bütün tanrıların yöneticisi olan ilahları var. Bu tanrılar elbette Zeus ve Odin’den başkaları değil. Peki bu 2 tanrıdan hangisi daha kudretli? 

Odin vs Zeus: Zeus Kimdir? 

“Tanrıların ve İnsanların Babası” olarak bilinen Zeus, Yunan mitolojisinde en güçlü ve önemli tanrıdır. Roma’da Jüpiter adıyla da bilinir. Göklerin, şimşeklerin ve gök gürültülerinin efendisi olan Zeus, çoğunlukla elinde bir şimşek ile resmedilir. Titan Kronos‘un en küçük çocuğu ve Tanrıça Hera’nın kocasıdır.

Kronos kendi babası Uranüs’e yaptıklarından sonra, oğullarından da benzer bir karşılık göreceğinden korkar ve karısının doğurduğu her çocuğu yutar. Eşi Rhea bu üzüntüye daha fazla dayanamayıp en küçük çocuğu olan Zeus’u saklar ve tanrıça Gaia’ya teslim eder. Kronos’a ise yemesi için kundak bezine sardığı bir taş vererek Zeus’un hayatını kurtarır.

Çapkınlığı ile de ün yapmış olan Zeus, tanrılar içinde en çok çocuğa sahip olandır. Çapkınlığı tanrıçaları, kadınları ve titanları bile kapsar. Kız kardeşleri Demeter ve Hera’nın yanı sıra kendi kızı Persephone’ye bile aşık olmuş, ondan bir de oğlu olmuştur. 

Tanrıların Kralı Oluşu

Odin vs Zeus

Olgunluk çağına gelince Zeus, saklandığı mağaradan çıkar. İlk iş olarak yer altı ülkesine gider ve Kronos’un hapsettiği kiklopları ve elli başlı, yüz kollu hekatonkheirleri serbest bırakır. Kikloplar ise buna karşılık yıldırımlarını hediye eder. Savaş, Kiklopların hekatonkheirlerle birlikte devasa büyüklükteki kayaları gökyüzündeki titanlara savurmasıyla başlar. Bu esnada Zeus da şimşekleri ile Titanlara saldırır. Sonra da Rhea’nın verdiği kusturucu bir içecek ile Kronos’u yuttuğu tanrıları çıkarmaya zorlar. Zeus ve kardeşleri, müttefikleriyle beraber Kronos ile titanlara karşı savaşırlar. Sonra Zeus, Kronos ve titanları gökten kovup dünyanın dibine, yerin ve denizin alt tabakasının daha da altına, Tartarus’a atar. Bu savaşta Zeus’a karşı savaşan titanlardan biri olan Atlas, Zeus tarafından gök kubbeyi omuzlarında taşımakla cezalandırılır. Bunların ardından Tanrılar arasında kura çekilir. Ve Hades’e yer altı, Poseidon’a denizler Zeus’a ise gökler düşer.

Bu savaştan sonra Hikmet ve Akıl Tanrısı Okeanid Metis, Zeus’tan hamile kalır. Zeus ise Gaia’nın ‘Metis’in doğuracağı erkek çocuğun iktidarına el koyacak’ şeklindeki kehanetine uyarak Metis hamileyken onu yutar. Ama Athena ölmez daha sonra Zeus’un kafasından doğar. Zeus kızının kendini affetmesi için ona mızrak, miğfer ve kalkan verir. Böylece Zeus, kuşaktan kuşağa geçen iktidar lanetini yok eder ve değişmez bir düzen kurar.

En Bilindik Efsanesi

 

Zeus’un diğer kadınlarla ilişkisine kızan Hera, Baş Tanrı’yı devirmeyi planlar. Poseidon, Apollon, Athena ve Hera, Zeus’u altın bir ağ ile bağlar fakat Thetis, Olimpos’ta oluşabilecek karışıklığı önceden görüp ve yüz elli Briareus’tan yardım ister ve Briareus’un ağı çözmesiyle Zeus kurtulur ve hepsini cezalandırır. Hera’yı yüksek bir yere asarak, ayaklarına ağırlık bağlar ve tanrıların teker teker sadakat yemini etmediği müddetçe Hera’yı serbest bırakmayacağını söyler. Bunun ardından isyana karışmış Poseidon ile Apollon’u da ceza olarak Truva Kralı Laomedon’a hizmet etmeye yollar. Laomedon Apollon’a çobanlık yapma, yani sürülerini otlatma emri verir. Poseidon’a ise çıplak elleriyle Truva şehrinin etrafına yeni duvarlar yapma emrini verir. Uzun bir zaman sonra Poseidon ve Apollon’un sürgünü biter ve Zeus onları Olimpos’a geri alır. Dionysos’a ise 100 yıl şarap içmeme cezası verir ama kısa bir zaman sonra onun üzüntüsüne dayanamayıp cezasını bitirir.

Odin vs Zeus: Odin Kimdir?

“Alfadir, Allfather (Herkesin Babası)” gibi isimlerle anılan savaş ve bilgelik tanrısı Odin, İskandinav mitolojisinde tanrıların babasıdır. Asgard‘daki tahtından, 9 diyarda gerçekleşen tüm olayları takip eder. Yeryüzü ve gökyüzü hakimi olan Odin, istediği taktirde kartala dönüşebilir. Güneş gibi parladığı söylenen tek bir gözü vardır. Diğer gözünü “Bilgelik Kuyusu”ndan içebilmek için feda etmiş ve sonsuz bilgiye ulaşmıştır. 

İngilizce’de çarşamba anlamına gelen “Wednesday” kelimesi, Anglo Sakson Mitolojisi’nde “Woden” ismiyle anılan Odin’in adının, kutsal çarşamba gününe verilmesiyle ortaya çıkan “Woden’s Day” kelimelerinden türemiştir. 

Kimi kaynaklar Odin’in Türk olduğunu söylese de birçok tarihçi bunun İskandinav insanları ile zamanın Türk devletleri arasındaki ittifak yüzünden ortaya çıkmış bir teori olduğunu savunur. 

Odin’in Kökeni

Henry Petersen’in 1876’da, Thor’un İskandinav halkının yerli tanrısı olduğu ve Odin’in kendisinden sonra gelen bir tanrı olduğunu öne süren doktora tezi sonrasında, birçok İskandinav Mitolojisi akademisyeni, Odin’in başka bir yerden geldiğini öne sürdü. 

Başka görüşlere göre Odin’in büyükbabası Búri, buzdan ortaya çıkan ilk tanrıdır. Çocukları Borr ve Bestla ise Odin’in anne ve babasıdır. Vili ve Vé isimli erkek kardeşleri ile birlikte Odin, Ymir adlı devi öldürmüş ve etinden Dünya’yı ve insanları, kanından ise denizleri yaratmışlardır. Kafatasından gökyüzünü, kemiklerinden ise dağları oluşturmuşlardır. 

Odin’in favori silahı Gungir isimli mızrağıdır. Thor’un ünlü Mjöllnir çekicinin ustaları olan cüceler tarafından yapılmıştır. Buna ek olarak Draupnir isim büyülü bir yüzüğü de vardır. Eski kaynaklara göre Odin mızrağını savurduğunda yer titrer ve düşmanları paramparça olur.

Ragnarok ve Odin’in Bilgelik Takıntısı

Odin vs Zeus

 

İskandinav topluluklarında hayatın doğum, ölüm ve yeniden doğma şeklinde bir döngü olduğu inancı vardır ve Ragnarok (Ragnarök veya Ragnarøkkrzaman döngüsünün sonunu temsil eder. Tanrılar için bir kıyamet olarak kabul edilen Ragnarok, Odin dahil tüm İskandinav tanrılarının kaos tarafından tüketileceği zamandır. 

Kehanete göre ortaya çıkacak depremler Dev Kurt Fenrir’in zincirlerini kıracak, dev yılan Jormungand (Jörmungandr) zehrini deniz ve havaya püskürterek tüm canlıları öldürecek. Heimdallr boynuzunu üfleyerek tüm tanrıları uykularından uyandırıp Vigrid isimli savaş alanına gönderecek ve Odin’in sonu ise Kurt Fenrir’le savaşını kaybetmesi sonucu olacak. Bu yıkım sonrası dünya yeniden hayatla dolacak ve yeni tanrılar, yaratıklar ve ölümlüler ortaya çıkacaktır. 

Bu sebepten dolayı Odin, tanrıların kaçınılmaz sonunu daha iyi anlayabilmek adına bilgelik peşine düşmüştür. Mimir’in kuyusu adıyla bilinen bilgelik kuyusundan içebilmek için gözünü feda etmiş, bilgelik sınırlarını kaldırabilmek için hayatını rünleri çözmekle geçirmiştir.

Bu yazımızda iki hükümdar tanrı Zeus ve Odin’den bahsettik. Yazımızı beğendiyseniz İskandinav Mitolojisi Yggdrasil ve 9 Diyar adlı yazımızı okumaktan da keyif alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir