Netflix vs Amazon Prime Video – Hangi Yayın Servisi Daha İyi?

Netflix vs Amazon Prime Video

Netflix vs Amazon Prime Video.. Günümüzde film, dizi ve belgesel gibi video içerikleri sevenler, klasik televizyon yayınlarından oldukça uzaklaşmış durumdalar. Çevrimiçi yayın servisleri dünya çapında sıklıkla kullanılıyor ve başarıları ile beğeni de topluyor. İnsanlar istedikleri içerikleri, istedikleri anda izleyebilme özgürlüğünün tadını çıkarırken, bu yayın servislerinin artan popülerliği, yeni oyuncuların da ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki günümüzde en sık tercih edilen iki çevrimiçi yayın servisinden hangisi daha başarılı? Fiyat, içerik, kalite ve cihaz durumlarını sizler için karşılaştırdık!

Netflix vs Amazon Prime Video: Fiyat

Netflix ile Amazon Prime Video’nun fiyat konusunda farklı yaklaşımları var. Netflix 3 ayrı üyelik imkanı sunuyor. Bunlar şu şekilde sıralanıyor;

Temel üyelik: 17,99 TL/ay – Tek cihaz, SD çözünürlük

Standart HD: 29,99 TL/ay – İki cihaz, HD çözünürlük

Özel Ultra HD: 41,99 TL/ay – 4 cihaz, Full ve Ultra HD çözünürlük

Yani Netflix özet olarak daha iyi görüntü kalitesi ve aynı anda daha çok cihazdan izleme imkanı istiyorsanız, daha çok ödeme yapmanızı istiyor. 

Amazon Prime ise çok daha basit bir ücretlendirmeye sahip. Sizden HD ya da 4K görüntü kalitesi için ayrı fiyatlar istemek yerine, tek bir fiyat sunuyor ve bu fiyat yalnızca 7,90 TL. Bu ücret kapsamında aynı anda 3 farklı cihazdan da video izleyebilirsiniz.

İçerikler

Amazon Prime Video, sayı bazında çok fazla içeriğe sahip değil. Ancak The Boys, The Grand Tour, Mozart in the Jungle, The Tick, Roseanne, Catastrophe gibi bazı içerikler sadece Amazon Prime Video’da bulunuyor. Bunların içinde orijinal yapımlar da var. 

Bu içeriklere ek olarak Spartacus yapımcısı Starz, Game of Thrones yapımcısı HBO ve The Tudors yapımcısı Showtime kanallarının da dünya çapında bilinen yapımları Amazon Prime Video’da yer alıyor. Bu sayede Amazon Prime Video, içerik kalitesini yüksek seviyede tutmayı hedefliyor. Ancak çoğunlukla televizyon dizileri üzerine kurulmuş bir kütüphanesi var ve filmler konusunda çok tatmin edici hissettirmeyebilir. Ayrıca kimi filmler için Prime üyeliğiniz olmasına rağmen ödeme yapmanız istenebiliyor.

Netflix ise sayısal olarak bakıldığında çok geniş bir içerik kütüphanesine sahip. Filmler hakkında konuşacak olursak kült klasikler, yeni sayılabilecek yapımlar ve bazı özel bağımsız filmler Netflix ile ulaşılabilir durumda. Bunun yanında Black Mirror, Lucifer, Stranger Things, La Casa De Papel, Sherlock gibi birçok dünya çapında ün yapmış dizilere de ulaşma imkanınız var. Orijinal yapımları ile zaman zaman büyük yankı uyandırmayı başaran Netflix, Türk yapımlarını da yayınlamakla kalmayıp orijinal Türkçe yapımlar da yapıyor. 

Kullanılabilen Cihazlar

Netflix vs Amazon Prime Video

Hem Netflix hem de Amazon Prime Video desteklenen cihazlarda geniş bir yelpazeye sahip. Amazon Prime Video için örnek verecek olursak; 

Blu-Ray oynatıcılarda;

 • Video Akış Kalitesi – en fazla Ultra HD
 • Ses kalitesi – stereo
 • Alt Yazılar – Evet (2012 veya daha yeni modellerde)
 • Ses Açıklaması – Hayır
 • Canlı Yayın – Evet (2016 veya daha yeni bazı modellerde)
 • Canlı reklam desteği – Evet (2016 veya daha yeni bazı modellerde)
 • Reklam destekli kanallar – Evet (2016 veya daha yeni bazı modellerde)

Mobil Cihazlarda

 • Video Akış Kalitesi – Android için; en fazla Ultra HD. Ios için; en fazla HD
 • Ses kalitesi – Android için; en fazla 5.1 surround ses, Dolby Atmos. Ios için; stereo
 • Alt Yazılar – Android vs Ios için; Evet
 • Canlı Yayın – Android vs Ios için; Evet (en yeni Prime Video uygulamasında)
 • Ses Açıklaması – Android vs Ios için; Evet
 • Canlı reklam desteği – Android vs Ios için; Evet (en yeni Prime Video uygulamasında)
 • Reklam destekli kanallar – Android vs Ios için; Evet (en yeni Prime Video uygulamasında)   

Bunlar dışında çeşitli oyun konsolları, Smart TV’ler ve Amazon cihazları da destekleniyor. Tam listeye resmi Amazon Prime Video sitesinden ulaşmak için tıklayınız

Netflix de birçok cihazda farklı görüntü kalitelerinde yayın imkanı sunuyor. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi cihazınızdan bağımsız olarak elde edebileceğiniz maksimum görüntü kalitesi, seçtiğiniz üyelik tipine bağlı. Yani 4K görüntüleme yapabileceğiniz bir cihazınız olsa dahi en yüksek paketi satın almadan, bu görüntü kalitesine maalesef ulaşamıyorsunuz. 

Netflix’in desteklediği medya oynatıcılar, akıllı TV’ler, Blu-Ray oynatıcılar ve oyun konsollarının bulunduğu tam listeye resmi Netflix sitesinden ulaşmak için tıklayınız

Ekstralar

Netflix vs Amazon Prime Video

 

 • Güvenlik konusu günümüzde çoğu kişi için çok önemli gibi görünmese bile, Netflix 2 adımlı doğrulama seçeneği sunmazken, Amazon Prime Video’nun sunduğunu söylemekte fayda var. Ayrıca 2 serviste de yetki verilmemiş olan cihazlardan oturumu kapatmaya zorlama seçeneği mevcut.
 • Netflix’te görüntülemek istediğiniz bir içeriğin Türkçe desteği olup olmadığını öğrenmenin tek yolu, içeriği oynatmaya başlamak. Ancak Amazon Prime Video’da içerik sayfasında hem dil desteği olup olmadığına, hem içeriğin IMDB puanına hem de oyuncular ve içerikte çalan müziklerin listesine ulaşabiliyorsunuz.
 • Netflix neredeyse tüm içeriklerine Türkçe dublaj seçeneği de ekliyor ancak Amazon Prime Video bu konuda henüz çok yol kat etmiş değil. Yalnızca belli başlı içeriklerde Türkçe dublaj bulunuyor. 
 • 2 çevrimiçi servis de bazı içerikleri indirip, internet bağlantınız olmadığında da izlemenize imkan tanıyor. Ancak burada aynı anda izleyebileceğiniz cihaz sayısıyla aynı sayıda bir sınır olduğunu unutmamak gerek. Örneğin Netflix’in 4 cihazda izlemeye izin veren paketini kullanıyorsanız, aynı anda 4 cihazda indirme yapabilirsiniz. 

Bu yazımızda sizler için 2 oldukça popüler çevrimiçi yayın servisini karşılaştırdık. Netflix vs Amazon Prime Video , hangisini kullanmalısınız? Karar sizin. 

Yazımızı beğendiyseniz sizleri Kararsizin Teknoloji kategorisini de incelemeye davet ediyoruz. 

Görüş ve önerileriniz bizler için çok değerli. kararsizincom@gmail.com mail adresinden, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir