İskandinav Mitolojisi Yggdrasil ve 9 Diyar

Bugün sizlere İskandinav Mitolojisi içerisinde geçen Ygdrasil ve 9 diyar diğer bir adıyla ”Dünya Ağacı” hakkında bilgiler vereceğiz.

İskandinav Mitolojisi – Yggdrasil 

İskandinav Mitolojisi - Yggdrasil 

 

Dünya Ağacı olarakta bilinen Yggdrasil. İskandinav Mitolojisinde kökleri Dünya’nın çekirdeğine kadar uzanan bir ağaçtır. Tüm diyarları birbirine bağlayan ve koruyan bu devasa ağacın isminin anlamı Ygg’in Atıdır. Mitolojiye göre Ásgard, Álfheim ve Vanaheim, Yggdrasil’in dallarında dinlenirler.
Ağacın gövdesi, dünya eksenini Miðgarðr’ın merkezinden delip geçer. Yggdrasill’in kaynağına ev sahipliği yapmak sadece birinci dünyanın işi olduğu halde ağacın üç kökü Hel, Niflheim ve Muspelheim’e uzanır.
Ragnarok günü geldiğinde ağaç ateş devi Surtr tarafından ateşe verilecektir. Bizim kültürümüzde bu ağaç yaşam ağacı olarak geçer. Yaşam ağacı kavramın kökeni tarih-öncesi denilen devirlere kadar uzanan başta Asya şamanist gelenekleri olmak üzere pek çok gelenekte rastlanan bir semboldür. Yakut ve Altay Türkleri’nde de yaşam ağacına Dünya Ağacı da denir. Eski Türk geleneğine göre, bu, Dünya’yı ortasından öte-âleme 

İskandinav Mitolojisi- 9 Diyar

İskandinav Mitolojisi- 9 Diyar

 

Asgard: Aesir Tanrıların Diyarı:

Yggdrasil’in en üst bölgesinde yer almaktadır ve burada İskandinav mitolojisinin tanrı ve tanrıçaları yaşamaktadır. Asgard’daki erkek tanrılara Aesir, kadın tanrılara Asynjur denmektedir. Odin, Asgard’ın kralı ve Aesir tanrılarının en üst rütbelisidir. Odin, Frigg ile evlenmiştir ve böylece Frigg Asgard’ın kraliçesi olmuştur. Asgard kapılarının ardında Valhalla bulunur, savaşta ölen tanrılar ve savaşçılar Valhalla’ya girerler.

Vanaheim: Vanir Tanrılarının Diyarı:

Vanaheim Vanir tanrı ve tanrıçalarının diyarıdır. Vanir tanrıları İskandinav tanrılarının en eski kollarından biridir. Vanir tanrı ve tanrıçaları büyü ve büyücülüğün ustalarıdır. Aslında kimse Vanaheim’ın nasıl bir diyar olduğunu ve tam olarak nerede konumlandığını bilmemektedir. Ne zaman ki Aesir ve Vanir tanrılarının savaşı biterse o zaman Asgard’a üç Vanir tanrısının geleceğine inanılmıştır; Bunlar: Njord, Freya ve Freyr’dır.

Alfheim: Elflerin Diyarı:

Alfheim Asgard’ın sağında bulunmaktadır ve adeta bir cennete benzemektedir. Buradaki elfler evrenin en güzel yaratıkları olarak nitelendirilmiştir. Elfler “Koruyucu Melek” olarak anılmıştır. Tanrı Freyr, Alfheim’ın hükümdarıdır. Elfler doğanın ve doğurganlığın ikincil tanrı ve tanrıçalarıdır. İnsanlara bilgelikleri ve büyülü güçleri ile yardım etmişlerdir. Ayrıca müzik ve sanatın da ilham kaynağı olarak bilinmektedirler.

Midgard: İnsanların Diyarı:

Bir diğer adı da Manna-Heim yani insanların evidir. İskandinav mitolojisinde ölümlülerin yaşadığı diyardır. Yggdrasilin gövdesi Midgard’ın tam ortasından geçer. İlk yaratılmış varlık olan dev Aurgelmir‘in bedeninden yapılmıştır. Efsaneye göre tanrılar Aurgelmir’i öldürdükten sonra bedenini evrenin merkezindeki boşluğa attı ve bundan sonra Midgard şekillenmeye başladı. Aurgelmir’in eti karaları, kanı okyanusları, kemikleri dağları, dişleri uçurumları, saçları ağaçları ve beyni bulutları oluşturdu.
Kafatası ise dört cüce; Nordri, Sudri, Austri ve Vestri yani Kuzey, Güney, Doğu ve Batı tarafından tutuldu ve gök kubbe oldu. Güneş, ay ve yıldızlar kafatasından kopan dağınık kıvılcımlardan oluştu. Midgard, Asgard’a Bifrost adında gökkuşağı köprüsü ile bağlıdır. Midgard’ın etrafı geçilemeyen bir okyanus ile çevirlidir ve bu okyanusta Jormungand isimli büyük deniz canavarının yaşadığına inanılır.
Jotunheim: Buzdevlerinin Diyarı:
Jötunheim devlerin dünyasıdır. İki çeşit dev vardır; kaya devleri ile buz devleri. Bu devlerden genel olarak “Jötunn”lar olarak da söz edilir. Jötunheim’dan, Midgard’daki insanları ve Asgard’daki tanrıları tehdit ettiklerine inanılır. Thor ve arkadaşlarını hilelerle kandıran Dağ devi Lordu Utgard Loki ‘nin kalesi dağlık Utgard’da büyük olasılıkla Jotunheimr’dedir. Ragnarok’un yani bu dünyanın yıkılıp yenisinin kurulmasının gerçekleşmesine devler ve tanrılar arasındaki son savaşın neden olacağı düşünülürdü. 

Svartalfheim: Karanlık Elfler ve cuceler diyari:

Svartalfheim karanlık elfler ve cüceler diyarıdır. Karanlık elfler güneşten nefret ederler çünkü güneş ile temas ettikleri anda taşa dönüşürler; bu yüzden yer altında yaşamaktadırlar. Karanlık elfler korkunçturlar ve insanlarla acı çektirirler. Pek çok inanışa göre karanlık elfler kabusların asıl sebepleridir. Geceleri uyuyan insanların yanlarına oturarak kulaklarına kötü rüyalar fısıldarlar ve böylece onları avlamış olurlar.
Cücelerin diyarı Nidavellir’de labirentlerden oluşan Svathalfheim da bulunur bu yeraltı madenci ve demirciler kompleksi olarak düşünebileceğimiz Nidavellir’de cüceler ustalık becerilerini güçlendirmiştir. Tüm tanrıların kutsal eşyalarını onlar yapmışlardır. Thor’un çekici Mjöllnir ve Odin’in mızrağı Gungnir’i bunlardan en bilinenleridir.

Niffheim: Sisler Diyarı:

Soğuk, karanlık ve gizemli ölüler diyarıdır. Tanrıça Hel tarafından yönetilir. Bazı kaynaklara göre dokuz diyarın sonuncusudur. Birkaç bölümden oluşur, bu bölümlerden biride Náströnd’dur. Diyarın kuzeyinde bir kale bulunmaktadır, bu kale suçlular için yılan zehri ile doludur, burda işkence görürler ve ejderha Nidhogg kanlarını emer. Niflheim öldükten sonra sadece kötü insanların geldiği yerdir. (Savaşta ölen savaşçılar Valhalla’ya gider) Kuzeyde bulunan bu diyar güneydeki Muspelheim’ın tam tersidir. Yggdrasill’in köklerinin birinde bulunan Niflheim, pek çok nehrin bulunduğu Hvergelmir’i de içinde bulundurur. İskandinav yaratılış hikayesinde başlangıçta bulunun büyük boşluk olan Ginnungagap’ın kuzeyinde bulunan sisli bölge daha sonradan  Niflheim olmuştur.

Helheim: Ölüler Diyarı:

Loki ve Angrboda’nın kızı olan Hel ölüler diyarının kraliçesidir. Bazı kaynaklarda Yunan mitolojisinde Cerberus gibi Helheim’a da bir köpeğin bekçilik yaptığı söylenir. Helheim genel olarak pek tanımlanmamakla birlikte tanımlandığı zamanda pozitif olarak anlatılmıştır, insanların ölümden sonra yaşadıkları pozitif bir yer olarak tasvir edilmiştir. Hel’e gelen insanlar Viking döneminde insanların yaptığı yeme, içme, dövüşme vs gibi aktiviteleri yapmaya devam eder. Ölümden sonraki hayat ve diyar sonsuz bir kutsama yada işkence değildir sadece normalde yaptıklarını başka bir diyarda yapmaya devam etmeleridir. Savaşta ölen insanlar Odin’in yanına Valhalla’ya giderken, yaşlılıktan yada hastalıktan ölenler ise Helheim’a gitmektedir.
Eğer yazımızı beğendiyseniz Ulfberht Kılıcı – Günümüzde Bile Yapılamayan Kılıç isimli yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir