Duman vs maNga – Hangi Müzik Grubu Daha Başarılı?

Duman vs maNga – Hangi Müzik Grubu Daha Başarılı?

Duman vs Manga

Duman vs maNga iki oldukça popüler müzik grubunun karşılaştırması. Uzun zamandır piyasada bulunan bu oldukça başarılı iki grup, kaliteli müzikleriyle büyük hayran kitleleri kazanmayı başardılar. Peki bu iki ünlü gruptan hangisi daha başarılı? Sizler için derledik. 

Duman vs maNga: Duman Grubu Kuruluşu

Duman vs Manga
Duman – Belki Alışman Lazım Albümü, 2002

90’lı yıllarda, Kaan Tangöze, Ari Barokas ve Yakup Trana’dan oluşan grup “Mad Madame”, Los Angeles ve Seattle’da bazı toplama albümlerde yer aldı. Ardından Türkiye’de Batuhan Mutlugil’in de dahil olmasıyla 1999 yılında Duman grubu kurulmuş oldu. Ancak bu grupta Yakup Trana yer almadı. Bateride önceleri Alen Konakoğlu, ardından da Cengiz Baysal yer aldı. Grubun ismi ise “Halimiz Duman” isimli şarkıdan esinlenilerek “Duman” olarak belirlendi. 

1999 yılında ilk çıkardıkları albüm “Eski Köprünün Altında” ile müzik piyasasına giriş yapan grup, 2002 yılında çıkardıkları “Belki Alışman Lazım” albümüyle büyük bir başarı yakaladı. Özellikle “Her Şeyi Yak” adlı şarkıya getirdikleri yorum büyük beğeni topladı. 

Duman Grubu Başarıları

Grubun 6 stüdyo albümü, 3 konser albümü, 1 konser DVD’si ve 1 en iyiler toplama albümü bulunuyor.

2005 yılında çıkan “Seni Kendime Sakladım” isimli 3. stüdyo albümlerinde ve konserlerindeki başarılarından dolayı Altın Kelebek ödülü kazanan grup, ödüllerini ona layık olduğunu düşünerek Erkin Koray’a verdiler. 2014 yılında 41. Altın Kelebek yarışmasında yeniden aday gösterilen grup, tekrar ödülü kazanmayı başardılar. 

Şu an Spotify üzerinde aylık ortalama 1.5 milyon dinleyiciye sahip grubun, canlı konser kayıtları ve bazı şarkılarının kliplerinden oluşan YouTube kanalları da 504 milyon görüntülenmeye sahip. Grubun Spotify sayfalarına buradan, YouTube kanallarına buradan ve diğer sosyal medya hesapları için bağlantıların da bulunduğu resmi sitelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

maNga Grubu Kuruluşu 

Duman vs Manga

2001 yılında kurulan grup, Yağmur Sarıgül’ün girişimleri ile kuruldu. Önce Orçun Şekerusta (bas gitar) ardından Özgür Can Öney (Bateri), Efe Yılmaz (Turntable) ve Ferman Akgül (vokal) gruba dahil oldu ve ilk kadro ortaya çıktı. Ardından Orçun Şekerusta’nın gruptan ayrılması sonucu Cem Bahtiyar gruba dahil oldu. Grubun ismi Japon çizgi romanlarından esinlenilerek “maNga” olarak belirlendi. 

2001 yılında “Sing Your Song” adlı yarışmada kazandıkları ikincilik sonrası elde ettikleri başarı, yeni besteler ortaya çıkmasına vesile oldu. Bu dönemde özellikle “Bitti Rüya” ve “Yalan” gibi çok sevilen parçalarla isimleri iyice duyuldu. Grup ile aynı adı taşıyan ilk albümleri, 2004 yılında “Dursun Zaman” ve “Bir Kadın Çizeceksin” gibi çok başarılı şarkılarla büyük yankı uyandırdı. 

maNga Grubu Başarıları

Grubun 5 stüdyo albümü, 5 single/maxi single parçası ve 4 film müziği bulunuyor.

2005 yılında “En İyi Çıkış Yapan Grup” dalında Altın Kelebek Ödülü kazanan grup aynı zamanda 2009 yılında MTV Avrupa Müzik Ödüllerinde “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünün sahibi oldu. maNga, 2010 yılında Kral Müzik Ödülleri’nde kazandığı “En İyi Grup” ödülünün yanı sıra 55. Eurovision Şarkı Yarışması’nda, “We Could Be The Same” adlı şarkıyla ikincilik ödülü kazandı. 

Grup şu an Spotify üzerinde aylık ortalama 1.2 milyon dinleyiciye sahip. Stüdyo kayıtları, canlı konser kayıtları ve bazı şarkılarının kliplerinden oluşan YouTube kanalları da 204 milyon görüntülenmeye sahip. Grubun Spotify sayfalarına buradan, YouTube kanallarına buradan ve diğer sosyal medya hesapları için bağlantıların da bulunduğu resmi sitelerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Bugün sizler için iki çok sevilen müzik grubu Duman vs maNga karşılaştırması yaptık. Hangi grup daha başarılı? Karar sizin. 

Yazımı okumaktan keyif aldıysanız sizleri Spotify vs Apple Music adlı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Görüş ve önerileriniz bizler için çok değerli. kararsizincom@gmail.com mail adresinden, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir