Dönen Renkler : JMW Turner ‘ın Nesnelerden Renklere Dönüşüm Teknikleri

    JMW Turner ’ın resimleri, neredeyse geniş kitlelere sergilediği andan itibaren en yüksek kalite olarak kabul edilirdi. Durumu bugünkü haliyle, geleneksel İngiliz Batı ressamı tarzında güzel sahneler yakalayan, İngilizcede İngiliz Ressamı olarak kabul gördü. Clare Hall ve King’s College Chapel ve Cambridge eserleri bulunmaktadır.

JMW Turner, Clare Hall ve King’s College Chapel’in Batı Yakası, 1793, Yale İngiliz Sanat Merkezi, Paul Mellon Collection, ABD
JMW Turner, Clare Hall ve King’s College Chapel’in Batı Yakası, 1793, Yale İngiliz Sanat Merkezi, Paul Mellon Collection, ABD

JMW Turner ; Rüya veya Halüsinasyona Benzeyen Sanat Eserleri

    Öyleyse neden yönünü, sanat camiasından eleştiriyi davet edecek, tanımını yitirmiş ve nihayetinde seçilen konuya daha az benzeyen ve daha uyanık bir rüya veya halüsinasyona benzeyen sanat eserleri yaratacak şekilde değiştirmeyi seçti.

    Parçalanacak son rıhtımına meydan okuyan Dövüş Temeraire, (1838) Turner’ın yeni yönünde küçük bir adım ve resim hala güzel bir şey olmasına rağmen, önceki örneklerinden çok daha belirsiz. Tekne odakta değil ve sadece dar cepheyi görüyoruz, bunun yerine şovun yıldızı kesinlikle güneşin kendi ışık şovunu yarattığı sağdaki muazzam alandır.

J. M. W. Turner, Dövüş Temeraire, 1839, Ulusal Galeri Londra, İngiltere.
J. M. W. Turner, Dövüş Temeraire, 1839, Ulusal Galeri Londra, İngiltere.

JMW Turner ; Renkler Teorisine Giriş

    Turner’ın yeni tekniğinin en etkileyici yönü, Alman renk teorisyeni Goethe ve sahte bilimsel metninin yeni takdirinden kaynaklanıyor. Renkler Teorisi’nde (1810) Goethe, Savaş Temeraire’deki batan güneşin de görüldüğü gibi, daha derindeki renklerin üzerine sararma efektleri de dahil olmak üzere hemen hemen her renk kombinasyonu hakkında bir fikir verir. Resim ana renk metodolojisi olarak üç ana renge odaklanır; Turner sadece kırmızı, mavi ve sarı kullanarak renk paletini en ilkel renklerle sınırlandırmanın gücünü araştırıyor.

JMW Turner, Renk Şeması, c. 1810-27, Ulus tarafından Turner Bequest 1856, Tate, Londra, İngiltere’nin bir parçası olarak kabul edildi.
JMW Turner, Renk Şeması, c. 1810-27, Ulus tarafından Turner Bequest 1856, Tate, Londra, İngiltere’nin bir parçası olarak kabul edildi.

    Köle Gemisinde (1810) Turner’ın üç rengi bir daireye karıştırmaya başladığı tekniğin bir sonraki keşif seviyesini görüyoruz. Bu döneme ait resimlerinin taramalarına göre, herhangi bir kurşun kalem işaretini takip etmiyor, bunun yerine, birincil renklerin büyük renk örneklerini kanvasın üzerine koyuyor ve bunları havza boyunca dairesel bir yönde “püskürüyor”, ondan taze renkler ve ruh halleri buluyor. Baz, renkleri resmin arka damlasına döndürdüğü için ısrar eder. Tekniği, Işık ve Renklerinde (Goethe’nin Teorisi) en açıktır – Seleden Sonra Sabah – Musa, renklerin girdaplarının çıplak bırakıldığı Yaratılış Kitabını (1843) Yazıyor; Gördüğümüz tek ayrıntı, ya sopa figürleri ya da merkezdeki Musa’nın zar zor görülen şeklidir.

JMW Turner, Işık ve Renk (Goethe’nin Teorisi) - Sükuttan Sonra Sabah - Musa Yaratılış Kitabını Yazmak, 1843, Turner Koleksiyonu, Tate Britain, İngiltere.
JMW Turner, Işık ve Renk (Goethe’nin Teorisi) – Sükuttan Sonra Sabah – Musa Yaratılış Kitabını Yazmak, 1843, Turner Koleksiyonu, Tate Britain, İngiltere.

    Bu görüntüyü, neredeyse otuz yıl sonra boyanmış olan Monet’in Impression Sunrise (1872) ile karşılaştırın ve sanatçının hedeflerinde benzerlik görüyoruz. Detay renklerin etkisine ikincil hale gelir, bunun yerine görüntünün sahnesinin doğru bir temsilinden ziyade bir renk akoru olarak gözümüze görsel bir gösteri gelir.

Claude Monet, İzlenim Gün Doğumu, 1872, Marée Musmétan Monet, Paris.
Claude Monet, İzlenim Gün Doğumu, 1872, Marée Musmétan Monet, Paris.

Köle Gemisi Eseri

    Köle gemisi Zong’un öyküsü son derece hassastır ve Turner’ın kölelerin öyküsünün denize doğru itildiğini ve tutuklamanın öyküsünü bulduğu gerçeği, kuruluşun o zamanki değişen tutumuna bir kanıtıdır. Tarihin bu noktasında, savunmasız yabancı topraklardan köle ithal etme fikri her zamankinden daha belirgin hale geldi, İngilizler köle ticaretinin kaldırılmasında en ileriyi düşünen ülkeler olarak görülmek istedi. Birçok ülke bir süre sonra köleleri barındırmaya devam etmesine rağmen, yalnızca elinden alınan ticaretti.

JMW. Turner, Köle Gemisi, 1840, Güzel Sanatlar Müzesi, Boston, ABD.
JMW. Turner, Köle Gemisi, 1840, Güzel Sanatlar Müzesi, Boston, ABD.

    Resimde iki şey anlatılmakta : hasta ve ölmekte olan köleler sigorta paraları için denize atılırken, çılgınca konuya saygı gösterir, ancak Turner’ın anlatıyı yalnızca geliştirecek şekilde yenilik yapma imkanını göstermektedir. Savaşan Temeraire’yi, mahkum batık köleleri ve onlara saldıran deniz hayvanlarını hatırlatan etkileyici ama belirsiz bir ayrıntı, çok güzel bir gün batımını görüyoruz. Her şey, denize atılan adamlara güneş battıkça günün saatini çok fazla anlatan duygusal ve koyu renkli bir zemine dayanır; trajik anlatının gömülü duygusu, zengin bir teknik ve renk çorbasıdır.

 

Bu makalemizde sizleri için  ” Dönen Renkler : JMW Turner ‘ın Nesnelerden Renklere Dönüşüm Teknikleri ” konusunu ele aldık. Hoşunuza gittiyse daha fazlası için Kararsizin Sanat

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir