Yatırımcı Bulmak – Girişiminize Fon Sağlamanın Yolları

Yatırımcı Bulmak

Yatırımcı

Bir girişimin yolculuğundaki en temel adımlardan biri, yatırımcı vasıtasıyla mevcut aşama veya dönem için finansman aramak ve güvence altına almaktır. Arama uzun ve verimsiz olabilir çünkü birçok yeni şirket kurucusu, gerçekten ihtiyaç duydukları şeyin bu olup olmadığını hiç düşünmeden bu tatlı parayı hedefler.

Yanlış yatırımcı diye bir şey var; sürekli pes etmenizi isteyen ve sizinle aynı görüşte olmayan yatırımcı. Buradaki fikir, profilinize, ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uyan potansiyel yatırımcıları ortaya çıkarmaktır. İşletmeniz için doğru yatırımcıyı nasıl bulacağınız ile ilgili bazı yararlı ipuçlarını sizler için derledik.

Farklı Yatırım Seçenekleriniz Olduğunu Anlayın

Öncelikle anlamamız gereken şey tüm yatırımcıların aynı olmadığı. Hem nasıl yatırım yaptıkları hem de karşılığında ne bekledikleri açısından farklılık gösterirler. Genel olarak yatırımcı alt gruplarını şu şekilde tanımlayabiliriz;

Kişisel yatırımcılar: Aile ve yakın tanıdıklar, ikna etmeleri nispeten kolay olduğundan, yeni bir şirket kurmanın en doğrudan yollarındandır. Ancak, dahil olmalarının hassas doğası nedeniyle, yasal önlemler gerekli olabilir.

Melek yatırımcılar: Bir proje hakkında tutkulu olan varlıklı bireyler ve başarılı girişimciler, oyun planınızı oradaki çoğu insandan daha iyi anlayacaktır. Hatta bazıları akıl hocası ve danışman olarak hareket edebilecek ve zaman içinde ya tek seferlik bir yatırım yapacak ya da işinize yatırım yapmaya devam edecekler yatırımcılardır. 

Melek grupları: Melek yatırımcılar bazen birleşik kaynaklardan yararlanmak ve riske maruz kalmayı azaltmak için gruplar halinde bir araya gelirler.

Peer-to-peer kredi verenler: (P2P) Finansmanında, fon fazlası olan kişiler fonlarını fon ihtiyacı olan kişilere online platformlar aracılığıyla transfer edebilmektedir. Fon ihtiyacı olanlar, fon fazlası olanların girdikleri fiyatlardan kendileri için en uygun olanını seçebilme imkanına sahip olmaktadırlar.

Risk kapitalistleri: Daha önemli miktarlarda paranın ve ilgili uzmanlığın kaynağı olan risk sermayedarları, genellikle halihazırda belirli bir başarı düzeyi sergilemiş ve daha yüksek derecede risk toleransına sahip girişimlere yatırım yapar. Bu yatırımcılardan fon almak, kısmi / tam sahiplikten vazgeçmeniz ve şirketin uzun vadeli büyüme potansiyelini en üst düzeye çıkarma kararlarında söz sahibi olmalarına izin vermeniz gerektiği anlamına gelir.

Kurumsal yatırımcılar: Şirketler genellikle yeni başlayanları, platformlarını iyileştirmek için yatırım yaparken veya kurumsal çıkarlarla uyumlu oldukları için daha fazla kar elde etmenin uygun bir yolu olarak görürler. Kurumsal yatırımcılar aynı zamanda stratejik finansal uzmanlık ve potansiyel müşteriler ve diğer işletmelerle bağlantılar için harika bir kaynaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken şu; ideal yatırımcı türünüz, başlangıcınız farklı aşamalardan geçerken değişecektir. Örneğin, aile ve arkadaşlar erken geliştirme aşamalarında harika bir seçenek, melek yatırımcılar erken aşamadaki yaygınlaştırma finansmanı için uygundur ve risk kapitalistleri muhtemelen somut sonuçlar elde ettiğinizde ilgilenecektir.

Nereye Bakacağınızı Bilin

Yatırımcı dünyasının çeşitliliğini anladığımıza göre, onları aramaya başlamanın zamanı geldi. Aşağıdakiler dahil bunu yapmanın birden çok yolu vardır. Elbette iyi araştırmalı ve güvenilirlik konusunda dikkatli olmalısınız! 

Popüler veritabanlarına göz atın: Türkiye’de yatırımcıların toplantığı bazı websiteleri şunlar; İstanbulstartupangels, Galatabusinessangels, Trangels, Egiadmelekleri. Uluslarası yatırımcılar bulmak için ise Indiegogo, Kickstarter, GoFundMe gibi kitle fonlaması platformlarını deneyebilirsiniz. 

Sosyal medyayı araştırın: Bununla öncelikle LinkedIn gibi iş odaklı sosyal medyayı düşünebilirsiniz. Orada “yatırımcı” için hızlı bir arama 1 milyondan fazla sonuç – insanlar, şirketler ve gruplar – sağlayacaktır. Hepsi ihtiyaçlarınızla alakalı değildir, ancak bu bir başlangıçtır.

Ağ kurmaya çalışın: Halihazırda finansman bulmuş olanlara gidin. Birçok yatırımcı belirli pazarlara odaklandığından, ağlar aracılığıyla finansman sağlayacak şirketleri aramaları muhtemeldir. Bu nedenle, sektördeki meslektaşlarınızla en iyi uygulamalar ve işinizle ilgilenebilecek belirli kişiler veya kuruluşlar hakkında konuşmaya değer.

Ayrıca, işlerini kısa süre önce satmış olan diğer girişim kurucuları da arayabilirsiniz. Ortaklardan, danışmanlardan ve hatta yatırımcı açısından bir bakış açısı sunabildikleri için deneyimleri paha biçilmez olabilir. Akıllıca kullanılırsa, ağ oluşturma, yatırımcı bulmak için oldukça verimli bir araç olabilir.

Bir tanıtım isteyin: Ağızdan ağza söylentiler, diğer yollardan daha kişiseldir, özellikle de tavsiye yatırımcıların güvendiği veya daha önce ilgilenmiş olduğu birinden geliyorsa. Meslektaşlar, arkadaşlar, komşular ve hatta tamamen yabancılar (ilgili alanda oldukları sürece, tercihen başarılı girişimcilerin kendileri) bir tavsiye verebilir. İdeal olarak, onlar da çözümünüze güçlü bir şekilde inanmalıdır ve belki bazıları kendileri yatırım yapmakla ilgilenecektir.

İlgili endüstri etkinliklerine katılın: Bir endüstri etkinliğine katılan yatırımcılar, yatırım yapacak en iyi fikirlere sahip yeni başlayanlar hakkında bilgi almakla ilgilenir. Bu etkinlikler, stratejiniz hakkında size önemli geri bildirimler ve potansiyel müşteriler hakkında bilgi verebilecek düşünce liderleriyle tanışmak için de harika fırsatlardır.

Yerel ağınızdan yararlanın: Bazen kendi arka bahçenizden öteye bakmanıza gerek kalmaz, özellikle de fikriniz yerelden başlayıp, küreselleşmeyi hedefliyorsa. Pek çok yatırımcı, daha uygulamalı bir yaklaşım ve aktif katılım sağlayabildikleri için, çevrelerindeki girişimleri finanse etmeyi tercih ediyor.

Yatırımcı Tarafında Ne Arayacağınızı Bilin

Yatırımcı

Artık nereye bakacağınızı bildiğinize göre, seçim yapma zamanı. Yaygın inanışa rağmen, yatırımcı arayan bir girişimcinin seçici olmasına izin verilir çünkü seçtiğiniz yatırımcı genellikle karar verme sürecinin büyük bir parçası olacaktır. Sizinle benzer vizyona sahip yatırımcı girişiminize daha az karışacaktır.

İşletmenize uygun potansiyel yatırımcıların listesini bir araya getirdikten sonra, hangisinin doğru seçenek görmek için inceleme sürecine başlamalısınız. Bu süreç, seçilen yatırımcıların web sitelerini ve sosyal profillerini ziyaret etmeyi ve yatırım kriterleri hakkında her şeyi öğrenmeyi içerir.

Çoğunun tercih ettikleri odak alanı, gelir modelleri ve herkesin görebileceği mevcut portföyleri vardır. Aksi takdirde, bu tür bilgileri üçüncü taraf kanallar aracılığıyla elde etme konusunda iyiyseniz, ağ kurma beceriniz ortaya çıkacaktır.

Aynı derecede önemli olan, yatırımcının size inanması ve geçinebilmenizdir. Mutlaka iyi insanlar olmaları gerekmez, ancak işinizi yapmanız ve ekibin geri kalanıyla iyi geçinmeniz için size yeterli alan sağlamalıdırlar. 

Yazımızı beğendiyseniz “Yeni İş Fikirleri – Fikrinizin İyi Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?” adlı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir