CS:GO vs Valorant – Hangi FPS Oyunu Daha İyi?

CS:GO vs Valorant – Hangi FPS Oyunu Daha İyi?

CS:GO vs Valorant

CS:GO vs Valorant, uzun yıllardır FPS oyuncularının severek oynadığı köklü bir oyun ile, FPS piyasasına gireli çok olmamasına rağmen popülerliği gittikçe artan ve rekabette yeri sağlamlaşan bir oyunun karşılaştırması. Benzer yönleri olduğu kadar farklılıkları da olan bu iki oyunu sizler için çeşitli yönleriyle karşılaştırdık! 

CS:GO vs Valorant: VALVE ve RIOT 

Valorant – Kaynak: Riot Games

Oyunlarla ilgili detaylara girmeden önce kısaca oyunların sahibi olan şirketlerden bahsedelim.

Counter Strike oyunlarının yapımcısı Valve, oyunu en başından beri açıkça ihmal etti. Oyuncular ve CS:GO topluluğu her zaman bu yönden şikayetçi olmuştur. Valve, şimdiye kadar herhangi bir rekabet yaşamadığı için, bu şikayetleri görmezden gelebildi.

Diğer tarafta ise, 10 yıldır dünyanın önde gelen espor oyununu başarıyla yürüten Riot Games var. Riot, Valorant’taki karakterlerinin hikayelerini yarattı. Oluşturduğu sinematikler ve Spotify çalma listeleri ile oyuna bir “havalılık” katarak oyuncuları yakalama girişiminde. 

Oyun İçi Taktikler

CS:GO vs Valorant
Counter Strike: Global Offensive – Kaynak: paddymazz

Taktikler hakkında konuşmak için haritaları da hesaba katmak şart. Şüphesiz CS: GO sayısal olarak büyük bir avantaja sahip. Valorant’ın kısa zamandır piyasada olduğu aşikar, ancak yine de oyunun bu yönünü iyileştirmesi gerekecek. Haritalar, Valve’in sunduklarından daha kolay bir oynanışa sahip. Yeni haritaların daha ciddi güncellemelerle hazırlanması gerekiyor ve mevcut haritalarda da geliştirilebilir çok yer var.

Ayrıca turlar (round) hakkında da konuşmalıyız. Oyun başlangıcında Valorant oyuncuları, oyun başında hareket edebildikleri için, rakiplerle CS:GO’ya kıyasla daha hızlı karşılaşıyorlar. CS:GO’da her takımın haritada yoluna başladıkları, kendi belirme (spawn) konumları vardır. Valve’in tasarımı manevra ve taktikler için daha fazla alan bırakıyor. Riot Games’in oyununda ise, asıl etki erken atışlarla ortaya çıkıyor. Hem daha az tur sayısı, hem de tur başına daha az zaman var. Bu durum daha hızlı eşleşmeler anlamında gelse de, CS:GO taktikleri daha ilgi çekici görünüyor. 

Atış ve Yetenekler

CS:GO vs Valorant

Valorant, belirli yetenekleri olan karakterlere sahip. Her şeyin basitleştirildiği CS:GO’da buna benzer bir şey yok. Bununla birlikte, her zaman olduğu gibi, Valorant karakterlerinin yeteneklerinde maalesef uygun bir denge yok. FPS oyuncuları yetenekleri kullanmaktan keyif alsalar da, en büyük başarının atış becerileri ile gelmesini tercih edeceklerdir. 

Yeteneklerin varlığı, ateş etmeyi tercih eden uzun süreli CS:GO oyuncularını cezbetmeyebiliyor. Hatta bu durumu itici bulanlar da var. Valorant’taki çatışmalar şu anda düşük performans gösteriyor. Oyunun CS:GO ile rekabet etmesini sağlayan en büyük avantaj ise, hilelerle mücadele sistemi. Riot Games her zaman hilecilere karşı başarılı bir tavır sergiledi ve dürüst olmayan oyuncularla mükemmel bir şekilde başa çıkıyor. Öte yandan, tüm devasa oyunlar hilecilerle mücadele etmek zorunda kaldığı için geliştiricilerin gelecekte hilelerle ne kadar başarılı bir şekilde ilgilenebileceklerini bilemiyoruz.

Sonuç

Valorant, Riot Games’in son yıllardaki en iddialı ve en cesur projelerinden biri. Zaten oldukça başarılı bir MOBA oyunları var ve şimdi de farklı disiplinlerdeki diğer lider şirketlere meydan okuyorlar. Oyunun CS:GO’ya ciddi zarar verip vermeyeceğini söylemek zor. Birçok kişi Counter-Strike’ın başarısını elde etmek, hatta aşmak için benzer bir formül kullanmaya çalıştı. Ancak bu girişimler şu ana kadar hep başarısızlık ile sonuçlandı.

Valorant’ın Valve’ın oyununu tamamen kopyalamaya çalışmaması harika. Stüdyolar genellikle birbirlerinin fikirlerini araştırır ve bunları projelerine entegre eder. Örneğin, LoL ve HOTS, Dota 2’ye benzeyen mekanikler ve diğer güzelliklerle dolu. Valorant, CS:GO’yu öldürmese bile, kesinlikle pazarda uygun bir yer dolduracak ve kendi hayran kitlesini oluşturacaktır. Oyunun bir potansiyeli var ve daha fazla geliştirilmesi de tüm oyuncular tarafından bekleniyor. 

 

Bu yazımızda sizler için iki FPS oyunu CS:GO vs Valorant karşılaştırması yaptık. Hangi oyun daha başarılı? Siz hangisini oynamaktan daha fazla keyif alıyorsunuz? Karar sizin.

Yazımızı okumaktan keyif aldıysanız sizleri Kararsizin Teknoloji kategorisini incelemeye davet ediyoruz.

Görüş ve önerileriniz bizler için çok değerli. kararsizincom@gmail.com mail adresinden, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir