Covid-19 Aşı Karşılaştırması – Türleri, Fiyatları ve Süreleri

Covid-19 Aşı Karşılaştırması

Covid-19 aşı dozları ülkeye giriş yaptı. Farklı ülkeler ve firmaların beklenen aşıyla ilgili yaptıkları çalışmalar merak ve umutla takip ediliyor. Şu an Dünya Sağlık Örgütü tarafından, Faz III’e geçtiği doğrulanan birçok aşı var. Peki koronavirüs aşıları tam olarak ne durumda? Covid-19 aşılarıyla ilgili bilinenleri sizler için derledik. 

Türkiye’nin Anlaştığı Sinovac’ın CoronaVac Aşısı

Covid-19 Aşı
Sinovac – SARS- CoV-2 aşısı CoronaVac

Pekin, Çin merkezli şirket Sinovac tarafından üretilen koronavirüs aşısı CoronoVac, diğer aşılara göre daha geleneksel bir teknikle üretiliyor. İnaktif virüs tekniği ile, enfekte etme özelliği kaybolmuş olan virüs vücuda enjekte ediliyor. Bu şekilde vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor. 

Faz I’de 144 kişi üzerinde yapılan araştırmalar ve Faz II’de 600 kişi üzerinde yapılan araştırmalar sonucu ilacın acil durumlarda kullanılmaya uygun olduğu öne sürüldü. Geç aşama deneyleri ise Pakistan, Suudi Arabistan, Rusya, Endonezya ve Brezilya’da yapılıyor. 

Yakın zamanda ortaya çıkan haberlere göre, Sinovac Biotech’in CEO’sunun, aşı onayını hızlandırmak adına Çin’in ilaç düzenleme kurumuna rüşvet verdiği iddia ediliyor. Bu durum aşının güvenilirliğinin sorgulanmasına sebep oluyor.

 

Aşı Türü: İnaktif Virüs

Dozlar: 2

Tahmini Dozlar: Mart Ayına Kadar Birkaç 100 milyon

 

Pfizer – BioNTech

Covid-19 Aşı
Pfizer – BioNTech

Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısı, 20 Kasım Cuma günü Olası Acil Kullanım İzni (EUA) için FDA’ya gönderildi. Virüsün başak proteinini kodlayan ve bir lipid nanopartikül içinde kapsüllenen bir mRNA aşısıdır. Enjekte edildikten sonra hücreler, vücudun bağışıklık sistemini virüsü tanıması için tetikleyerek başak proteinini çıkarır. Faz III denemelerinde, %95 etkinlik göstermiştir. Pfizer-BioNTech aşısı, özel dondurucular gerektirir. Yaklaşık -70 derece °C’de saklanmalıdır.

Aşı Türü: mRNA

Dozlar: 2, 28 gün arayla

Yıl Sonuna Kadar Tahmini Dozlar: ~ 50 Milyon

Fiyat: İlk 100 milyon doz için doz başına 19,50 ABD doları

 

AstraZeneca – Oxford Üniversitesi

23 Kasım’da, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi, COVID-19 aşısı AZD1222’nin ara analizinin üst düzey sonuçlarını açıkladı. Analiz, İngiltere ve Brezilya’daki denemeler sonucu üretildi ve %90’a kadar etkinlik gösterdi. Aşı, hastaneye yatma veya onu alan kişilerde ciddi vakalar olmadan, COVID-19’u önlemede etkili oldu. Ara analiz grubunda toplam 131 COVID-19 pozitif vaka vardı. Yarım dozda bir doz rejimi verildi ve %90 etkinlik gösterdi, ardından en az bir ay arayla tam bir doz yapıldı. Başka bir doz rejimi, en az bir ay arayla iki tam doz verildiğinde %62 etkinlik göstermiştir. Kombine analiz, %70 ortalama etkinlik gösterdi. AstraZeneca aşısı, en az altı ay boyunca normal soğutulmuş koşullarda, yaklaşık 2-7 derece °C’de saklanabilir, taşınabilir ve kullanılabilir ve mevcut sağlık bakımı ortamlarında uygulanabilir.

AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi’nin aşısı, bir Oxford “spinout” şirketi olan Vaccitech’in teknolojisini kullanıyor. Şempanzelerde enfeksiyonlara neden olan yaygın bir soğuk algınlığı virüsünün (adenovirüs) zayıflatılmış bir versiyonuna dayanan replikasyon eksikliği olan bir şempanze viral vektörünü konuşlandırır. Başak proteininin genetik materyallerini içerir. Aşılamadan sonra hücreler, bağışıklık sistemini SARS-CoV-2 virüsüne saldırması için uyaran başak protein üretir.

Aşı Türü: Adenovirüs bazlı

Dozlar: 2, 28 gün arayla

Yıl Sonuna Kadar Tahmini Dozlar: Potansiyel Olarak 30 Milyon

Fiyat: Potansiyel olarak doz başına 3 dolar, ancak pazara göre değişkenlik gösterecek.

Rusya Sputnik V Aşısı

11 Kasım civarında, Rusya’nın Ağustos ayında kullanım için yetkilendirdiği Rusya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi – Faz III denemesine başlamadan önce – ikinci dozdan sonra %92 etkinlik oranına sahip olduğunu iddia etti. Devam eden Faz III çalışması sırasında ilk enjeksiyondan 21 gün sonra yapılan ilk ara analize dayanıyordu. 24 Kasım’da organizasyon, yeni ön verilere dayanarak %95 etkinlik iddia etti. Ayrıca, AstraZeneca aşısının etkinliğini artırmak için iki insan adenoviral vektöründen birini AstraZeneca ile paylaşmayı teklif etti.

Rusya’nın Gamaleya araştırma enstitüsü, aşılarını potansiyel olarak dünya çapında pazarlamaya odaklanmış görünmektedir. Organizasyon, bir aşı dozunun Pfizer aşısının maliyetinin yaklaşık yarısı kadar olan 10 dolardan fazlaya mal olmayacağını belirtti. Organizasyon ayrıca önümüzdeki yıl 1 milyar doz üretebileceklerini öngördü. Şu anda Rusya dışında potansiyel olarak Hindistan, Kore, Brezilya, Çin ve Macaristan’da satılacak. 

Aşı Türü: Adenovirüs bazlı

Dozlar: 2, 21 gün arayla

Yıl Sonuna Kadar Tahmini Dozlar: 2021 sonu itibarıyla 500 milyon 

Fiyat: Doz başına 10 ABD doları

 

Koronavirüs hakkında sıkça sorulan soruların cevaplarına resmi Dünya Sağlık Örgütü sitesinden ulaşmak için buraya tıklayınız. 

Covid-19 aşı durumu ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler geliyor. Farklı ülkeler ve şirketler farklı etkinlik oranlarına sahip olduklarını iddia ediyorlar. Umarız yakın zamanda pandemi sürecinin sonlandığını ve özgürlüklerimizi geri kazandığımızı görürüz. Herkese sağlıklı günler dileriz. 

Yazımızı okumaktan keyif aldıysanız Kararsizin Bilim kategorisini incelemenizi tavsiye ederiz. 

Görüş ve önerileriniz bizler için çok değerli. kararsizincom@gmail.com mail adresinden, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir