Audi vs BMW – Hangi Marka Daha İyi?

Audi vs BMWAudi vs BMW

Audi vs BMW. Bu iki Alman devi lüks araçlar üretmeleri ile tanınıyorlar. Tatlı ve basit bir hatchback, şık bir coupe, şık bir sedan veya kükreyen bir spor otomobil arayışındaysanız, bu iki marka her zevke ve tercihe uyacak en iyi lüks arabalardan oluşan kapsamlı ürün yelpazelerine sahipler.

Ancak her iki üreticinin de aradığınız şeye uyan bir otomobil modeli varsa, ikisi arasında nasıl seçim yapabilirsiniz? Audi vs BMW mücadelesinin en iyisi hangisi? BMW gerçekten “Nihai Sürüş Makinesi” ni mi üretiyor yoksa Audi “Teknolojiyle İlerleme” ile doğru fikre mi sahip?

Markaların Kısaca Tarihleri

Audi vs BMW

Genel olarak BMW olarak anılan “Bayerische Motoren Werke AG”, lüks araçlar ve motosikletler üreten çok uluslu bir Alman şirketidir. Şirket, 1916 yılında uçak motoru üreticisi olarak kuruldu. Otomobilleri BMW, Mini ve Rolls-Royce markaları altında üretiliyor. Motosikletler ile BMW Motorrad markası altında üretiliyor. 2015 yılında toplam 2,279,503 araç üretimi ile dünyanın en büyük 12. motorlu araç üreticisi olan BMW, motor sporları tarihinde de önemli bir yere sahip. Münih, Almanya merkezli şirket ayrıca Brezilya, Çin, Güney Afrika, ABD gibi ülkelerde de üretim tesislerine sahip. İlk kez 1974 yılında Kuzey Amerika’da kullanılan sloganı “Nihai Sürüş Makinesi” (Ultimate Driving Machine) bugün hala kullanımda. 

Audi, lüks araçlar tasarlayan, mühendisliğini yapan, üreten, pazarlayan ve dağıtan bir Alman otomobil üreticisidir. Audi, tamamen Volkswagen Grubunun bir alt kuruluşudur ve kökleri Ingolstadt, Bavyera, Almanya’da bulunmaktadır. Audi markalı araçlar dünya çapında dokuz üretim tesisinde üretilmektedir. 

Şirketin kökenleri ise biraz karmaşık. 20. yüzyılın başlarında, mühendis August Horch tarafından yapılan ilk girişimler, 1932’de Auto Union‘ın kurulmasının önünü açtı. Audi’nin modern çağı, 1960’larda Auto Union’ın Daimler-Benz’den, Volkswagen tarafından satın alınmasıyla başladı. Audi markasını Audi F103 serisinin 1965 lansmanıyla yeniden başlattıktan sonra Volkswagen, 1969 yılında Auto Union ile NSU Motorenwerke’yi birleştirdi ve böylece şirketin bugünkü şeklini oluşturdu.

Audi vs BMW: Stil

Kaynak: BMW of North America LLC.

Dış tasarımı en iyi hangi üreticinin tasarladığına karar vermek çok özneldir – bu alan tamamen kişisel zevkinize bağlı. Audi, abartısız ama sportif bir tasarıma yöneliyor ve modellerinin çoğu benzer görünümde. Bazıları bu aralıktaki tutarlılığı sever, bazıları ise olayların biraz daha değiştiğini görmek ister. İnce, ölçülü bir stil hayranıysanız, Audi burada kazanır.

BMW otomobilleri daha cesur bir görünüme sahiptir ve ikonik ızgaraları ön plana çıkar. Ayrıca BMW otomobilleri daha güçlü bir görünüme sahip ve etraflarında neredeyse Bentley benzeri bir hava var. Bu da onları seçici kişiler için en iyi seçenek haline getiriyor.

İç tasarım söz konusu olduğunda, tacı Audi’ye vermeliyiz. Bu, Audi’nin hemen hemen her zaman sınıfında üstün olduğu bir kategoridir. Modele bağlı olarak kabin, minimalist bir gösterge paneli, metal veya ahşap kaplamalara sahip yüksek kaliteli yumuşak dokunuşlu plastikler ve çeşitli kumaşlardan veya üst düzey deriden yapılmış rahat ön koltuklara sahiptir. Arabanızda neyi seveceğiniz size kalmış ancak seçtiğiniz şeyin tamamen kaliteli olacağından emin olabilirsiniz.

Bir BMW otomobilinin iç mekanı kesinlikle bir hayal kırıklığı değildir, ancak Audi ile aynı hislere sahip değildir. BMW öncelikle performansa yöneliktir, bu nedenle kabin genellikle sonradan düşünülmüş gibi gelir. Bununla birlikte, kullanılan malzemelerin hiçbiri ucuz görünmüyor ve kesinlikle lüks hissettiriyor. 

Motorlar ve Performans

BMW otomobillerinin Audi’den daha iyi bir sürüş deneyimi için tasarlandığı genel kabul görüyor. Audi, parçalarının (motorlar dahil) çoğunu Volkswagen grubundaki diğer otomobillerle paylaşır (Audi A3, VW Golf ile aynı motoru kullanır). Bu durum, birinci sınıf imajdan uzaklaşır ve aynı zamanda araçlarını, motorları baz alarak üreten BMW’den daha düşük performans gösterir.

Motorları her modelde karşılaştırmak imkansız olacak, bu nedenle her otomobil için mevcut en temel donanımın teknik özelliklerine göre her markadan birkaç eşdeğer model belirleyeceğiz:

MPG: 1 Galon Yakıt ile Mil cinsinden alınan yol.
1 Galon: 3.785 Litre – 1 Mil: 1.6 Kilometre

Yakıt ekonomisi açısından, Audi ile BMW arasında pek bir fark yok. Her ikisi de lüks otomobil sınıfından beklenene uygun olarak modellerinin çoğunda makul km/litre oranı sunar. Her ikisi de bir dizi plug-in hibrit ve tamamen elektrikli model sunuyor.

Özellikle CO2 emisyonları açısından “yeşil” yarışta hiçbiri öne geçmiyor. M2 ve RS3 modelleri haricinde oldukça benzer sonuçlara sahipler.

Sürüş Deneyimi 

Kaynak: Audi of America Inc.

BMW, X serisi ve i8 serisi dışındaki tüm otomobillerinde kullandıkları kendi arkadan çekişli platformlarını geliştirdi. Arkadan çekişli mimari duyarlı, dengeli ve iyi kontrol sağlıyor. Kullananların birçoğu bunu Audi’nin önden çekiş mimarisinden daha iyi yaptığını savunuyor. Ön tekerlek, ön lastiklere daha fazla ağırlık vererek, kabataslak yol tutuşu ve yavaş tepki süresi sağlıyor.

Engebeli araziye dayanacak bir şeye ihtiyacınız varsa, BMW’nin kendi 4WD sistemi “xDrive” da vardır. XDrive sistemiyle, gücün% 40’ı öne ve% 60’ı arkaya gönderilir, böylece yolda hala sıkı bir tutuşa sahipken, sportif arkadan çekişin keyfini kaçırmazsınız. Daha farklı bir tutuşa ihtiyacınız varsa önden arkaya giden tork yüzdesini çok kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz 

Audi’nin muadili “quattro” olarak adlandırılır ve piyasadaki en gelişmiş dört tekerlekten çekiş sistemlerinden biridir. Quattro genellikle ekstra maliyetlidir ancak daha pahalı modellerinde standart olarak gelir. Quattro sisteminin tüm araçlarda eşit yaratılmadığına dikkat etmek önemlidir. Örneğin Audi A3, Haldex kontrollü düzeni kullanır, yani çoğu zaman önden çekiş kullanır, ancak 4WD tekerlek patinajını algıladığında harekete geçer. Audi A4 Sedan ve üzeri tüm modellerde 4WD kalıcı olarak devreye girer, bu nedenle tekerlekler patinaja tepki vermek yerine önler.

Güvenlik 

Tüm Audi arabaları Euro NCAP testine tabi tutulmamıştır, ancak 4 puan alan Audi TT hariç hepsi 5/5 yıldız almıştır. BMW ise genel olarak her modelde 5 yıldıza sahiptir.

Her iki markanın da standart olarak veya ürün yelpazesinde ek bir ücret karşılığında sunulan çok çeşitli güvenlik ve sürücü destek özellikleri vardır. Her iki üretici de aşağıdakiler dahil tüm temel donanımları kapsar:

  • Yokuşta Kalkış Yardımı
  • Yol İşareti Tanıma
  • Acil Durum Fren Yardımı
  • Seyir kontrolü
  • Park Yardımı
  • Şerit Kalkış Uyarısı

Ne Audi ne de BMW endişe verici güvenlik sorunlarıyla tanınmamaktadır, bu nedenle siz ve yolcularınız hangi markayı seçerseniz seçin, kendinizi güvende hissedebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizler için Audi vs BMW karşılaştırması yaptık. Hangi markayı tercih etmelisiniz? Hangisi size daha uygun? Karar sizin. 

Yazımızı beğendiyseniz sizleri Benzinli vs Dizel – Hangi Tip Aracı Tercih Etmelisiniz? adlı yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Görüş ve önerileriniz bizler için çok değerli. kararsizincom@gmail.com mail adresinden, Instagram ve Twitter hesaplarımızdan bizlere ulaşabilir ve düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir