3D Sanat – 3 Boyutlu Yazıcıların Sanatı Evrimleştirmesi

3D Sanat – 3 Boyutlu Yazıcıların Sanatı Evrimleştirmesi

3D Sanat

1980’lerde 3D baskı teknolojilerinin gelişi, yalnızca endüstriyel düzeyde değil, aynı zamanda yaratıcı gelişmeler için de bir olasılıklar dünyası ortaya çıkardı. Sanatçılar, belirli teknolojilerin ucuzlatılmasından ve birkaç patentin açılmasından itibaren, her gün eklemeli üretim teknolojilerine daha fazla yaklaşabildiler. Ancak büyük bir ikilem ortaya çıktı. 3D baskı ne ölçüde bir sanat yaratma aracı olarak kabul edilebilir? Sanat eseri olarak gördüğümüz şeye yeni bir algı mı açıyor? Hangi yaratım olanakları geldi?

3D Sanat: Sanatta 3 Boyutlu Baskı

3D Sanat
Ustaların tablolarının görme engelliler için yapılmış 3D baskıları

1826’da Niépce’nin ilk fotoğrafı çekmesiyle yeni bir teknik keşfedildi. Bir görüntüyü yakalamak için yeni bir teknoloji. Bu teknoloji, sanat olarak değerlendirilmeden neredeyse bir asır bekledi. Şu anda, 3D üretim teknolojilerinin kullanımı sanatsal alanda da benzer bir krizden geçiyor. Elbette çok daha komplike bir teknik ve birçok sektörde kullanılıyor ancak sanatçılar için değerli bir araç olmaya da devam ediyor. 

3D teknolojilerin sağladığı en büyük avantajlardan biri, yeni ilham alanlarına açılmasıdır. Ancak bu yeni eğilimler ve bunların sanat olarak değerlendirilmesi ve yeni sanatsal kavramların gelişimi hakkında konuşurken hala şüpheler ortaya çıkıyor.

İlk Gelişmeler

Gilles Azzaro’nun 3D baskı ile sesleri cisimleştirmesi

2000’li yılların ilk on yılından sonra, ilk sanatsal sergiler 3 boyutlu basılmış parçaları gösterdi. Başlangıçta sanat eseri olarak değil, yeni bir teknolojinin yenilik olasılıkları olarak gösterildi. 2015 yılına kadar 3 boyutlu basılmış parçaları gerçek sanat eserleri olarak göstermediler.  Sonraki iki yılda sergiler yeni bir 3D baskı vizyonuyla ortaya çıktı. Fransa’da Centre Pompidou’da gerçekleştirilen ve “Mutasyon / Yaratılış” olasılığına odaklanan ve dünyaya sanatla birlikte 3D teknolojilerin yeni bir vizyonunu gösteren “Dünyayı Yazdır” sergisi. Bir başka örnek de Singapur’daki iLight Marina Bay Festivali’ndeki 3 boyutlu baskı sanat enstalasyonu.

 

Üç boyutlu teknolojilerin sanatta kullanımına farklı bir vizyon kazandırmasıyla başından beri öne çıkan sanatçı, “Ses Heykeltıraş” adlı Fransız sanatçı Gilles Azzaro’dur. Seslerin, cümlelerin veya konuşmaların 3B baskısında uzmanlaşmıştır. 2013 yılında, Barack Obama’nın 3D baskı üzerine yaptığı konuşmanın sesiyle bir heykelin daha sonra dijital olarak yeniden üretildiği 3D baskısı için öne çıktı

 

Obama’nın 1,51 metreyi boyundaki ve 350 saatten fazla baskı gerektiren 3D olarak basılmış konuşması Azzaro’nun bu alandaki başlangıcı oldu. Gilles Azzaro, “Bu ilk adımlar bana 18 Haziran 2014’ten beri şans getirdi. O zaman Beyaz Saray’da Başkan Obama’ya bu işi sunma fırsatı buldum” dedi.

 

Aynı yıllarda, MIT Media Lab’in araştırmacısı, mimarı ve görsel sanatçısı Neri Oxman, eklemeli üretim yardımıyla doğadan ilham alan yeni formlar oluşturmak için malzeme özelliklerinin yan yana konulmasını incelemek üzere tanıtıldı. Bu, 2009 yılında ICON dergisi için “Geleceği şekillendiren en etkili tasarımcı ve mimarların en iyisi” olarak değerlendirilmişti. 

Teknolojik Avantajlar Sanatta Yeni Bir Konsept mi Ortaya Çıkarıyor?

3D Yazıcı tarafından oluşturulmuş The next Rembrandt

3D teknolojilere bu yeni açılım, sanatçılara birçok açıdan fayda sağlıyor. 3D teknolojilerin yardımıyla heykel yapan İspanyol sanatçı Víctor Marín gibi sanatçıların görevlerini basitleştirmelerine izin vermekten, lastikleri yeniden kullanırken küçük tabureler geliştiren Neri Oxman veya Emerging Objects gibi malzemelerle keşfetmeyi başaran sanatçılara kadar.

3D teknolojiler olmadan Gilles Azzaro da “Ses Heykeltıraşı” olamazdı. FDM teknolojisine sahip 5 adet 3 boyutlu yazıcıya sahip olan bu sanatçı, eklemeli üretim teknolojilerinin kullanımı sayesinde çalışmalarının “hayali topografik peyzajlar” gibi olmasını sağlamıştır.

Çalışmaları hakkında Azzaro , “Bu teknoloji sayesinde, bu seslerin doğal güzelliğini 3D olarak vurgulayan yeterince kalın katmanlarla bu vokal izlenimlerinin tam görüntüsünü elde edebildim. Sanat ve matematik birlikte mükemmel çalışır. ” demiştir. 

Amy Karle gibi, sanatı bu teknolojik avantajlardan keşfetmenin yeni bir yolunu bulmayı başaran bir grup sanatçı da var. Bu biyo-sanatçı, kök hücrelerin yardımıyla 3D olarak basılmış bir el geliştirdikten sonra, her iki alanın da bir nevi bağlanmasını sağlıyor. 

Karle, “üstel teknolojiler” olarak gördüğü şeyleri kullanıyor ve eklemeli üretim teknolojilerini dahil ediyor “çünkü daha organik olarak yaratma potansiyeline sahip, daha çok doğanın nasıl oluştuğu ve büyüdüğü zekasına benziyor.” Bu sanatçı için yeni teknolojilerin kullanılması, doğanın biçimlerine çok daha yakın olmasını sağlar.

3D Baskının Sanatta Geleceği

3D Sanat
Danny van Ryswyk tarafından yapılmış bir eser

Şu anda 3D baskı ve sanat arasındaki ilişki zaten bir gerçektir. Öğrencilerden büyük deneyime sahip sanatçılara kadar sanatçılar, 3D teknolojileri yaratıcı bir şekilde kullanmaya başladılar. Birkaç yıldır dikkat çeken bir alan olan geçmişe ait birçok eserin kurtarılmasının yanı sıra, 3D teknikler sanatı keşfetmeye bir kapı açmıştır.

Tıp endüstrisi, malzemelerin geliştirilmesi, inşaatta 3 boyutlu baskı gibi birçok sektörle ilgili eklemeli üretim teknolojileri sayesinde, sanatçıların daha önce düşünülemeyecek alanları keşfetmelerine, kendilerini Amy Karle’nin yaptığı gibi biyo-baskıya veya yeni materyallerin geliştirilmesine ve Neri Oxman gibi doğa ile ilişkilerine tanıtmaya başlamalarına izin verdi. Bu yeni nesil, ironik bir şekilde yeni teknolojiler aracılığıyla doğaya biraz daha yaklaşmaya çalışan  sanatçılar, biyo-sanatçılar, tekno sanatçılar, malzeme kaşifleri.. Ve bu sadece başlangıç gibi görünüyor. 

3 boyutlu yazıcılar sanatın önüne birçok imkan sunuyor mu? Ya da bu şekilde oluşturulan eserlere sanat eseri diyebilir miyiz? Karar sizin.

Yazımızı beğendiyseniz, Dönen Renkler : JMW Turner ‘ın Nesnelerden Renklere Dönüşüm Teknikleri adlı yazımızı okumaktan da keyif alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir